Podstawowym składnikiem tworzyw sztucznych są naturalne lub syntetyczne polimery. Tworzywa sztuczne, ze względu na łatwą obróbkę i niski koszt produkcji, zapoczątkowały olbrzymi rozwój przemysłu tworzyw polimerowych w XX wieku. Obecnie wykorzystywane są w przemyśle oraz branży reklamowej, w których to produkty wykonane z tworzyw sztucznych odgrywają bardzo ważną rolę. Zachęcamy Państwa do poznania metod przetwarzania oraz obróbki tworzyw sztucznych.
Tworzywa sztuczne wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu, a ich przetwarzanie ma na celu uzyskanie konkretnego efektu w postaci części do maszyn, opakowań, czy narzędzi.
W zależności od pożądanego efektu końcowego, rodzaju materiału oraz przewidywanych właściwości stosuje się różne metody przetwarzania tworzyw sztucznych w tym:
Metoda wytłoczeniowa to obróbka tworzyw sztucznych, polegająca na podawaniu materiału w postaci granulatu do specjalnego ogrzewanego cylindra, w którym tworzywo uplastycznia się, a następnie podawane jest przez dyszę do formy. Pod działaniem odpowiedniego ciśnienia materiał przechodzi w stan stały i jest usuwany z formy jako gotowy element.
Metody przetwarzania tworzyw sztucznych, bazujące na wtryskiwaniu polegają na podciśnieniowym wtryskiwaniu uplastycznionego tworzywa do formy. Następnie materiał zastyga w niej i tworzy tzw. "wypraskę". Wtryskiwanie stanowi cykliczny proces przetwórstwa tworzyw sztucznych pod postacią granulatu.
Prasowanie to obróbka tworzyw sztucznych polegająca na cyklicznym wprowadzaniu tworzywa sztucznego do zamkniętego gniazda formującego. Materiał uplastycznia się, stapia, a następnie utwardza i zestala.
Proces kalandrowania i walcowania polega na nieustannym przeprowadzaniu wstępnie uplastycznionego tworzywa przez stale obracające się walce. Dzięki tym procesom możliwe jest kształtowanie pasma tworzywa o regulowanej grubości.
Ostatnia metoda obróbki tworzyw sztucznych to odlewanie. Metoda ta polega na wypełnianiu formy odlewniczej otwartej lub zamkniętej tworzywem sztucznym w stanie ciekłym. Otwarte formy bardzo często służą do zalewania elementów zespołów elektronicznych.
W zakresie przetwarzania i obróbki tworzyw sztucznych oferujemy także: